25 Ağustos 2009 Salı

Klasik müziğin önde gelen isimleri aynı albümde…

2007 yılını uğurlamadan çıkmaya başlayan 2008 albümlerinden biri de Classical 2008. 40 klasik müzik yorumcusunu bir araya getiren albüm, 2 CD’den oluşuyor.

Klasik müzikte gelinen noktanın özeti olarak ele alabileceğimiz albüme, EMI Classic katalogunda yer alan isimler seçilmiş. 2 CD’den oluşan albüm, 40 sanatçı ve orkestranın en beğenilen parçalarından oluşuyor. Geniş bir yelpazede sunulan isimler, aynı zamanda klasik müziğin içinde barındırdığı türlerden örnekler vermeyi de ihmal etmiyor.
Sarah Brightman, Il Divo, Luciano Pavarotti, Angela Gheorghiu, Placido Domingo, Nigel Kennedy, Maria Callas, Bryn Terfel, Libera, Vanessa Mae, Byrd, Maxim Vengerov, Kate Royal, Sarah Chang gibi isimlerin albümlerinden parçalar sunan Classical 2008, filmler için hazırlanan senfonik müzikleri de unutmuyor. Orkestralara ayrı bir önem veren albüm, kartonetinde detaylı bilgilerle orkestra isimlerini ve yer alan parçaların kayıt tarihlerini listeliyor.
1965 – 2007 tarihlerinde çıkan albümler arasından yapılan şeçki, Maria Callas’ın 1950’li yıllarda yaptığı kayıtlardan dolayı, 1954 yılına kadar uzanıyor. Kayıt tarihleri göz önünde tutulunca, 1950’li yıllardan 2000’li yıllara klasik müzikte yaşanan geçiş dönemleri de irdelenebiliyor.
Classical 2008 albümü, klasik müzik seven okuyucular kadar, birçok ismi bir arada bulundurduğu düşünülünce kenarından kıyısından klasik müziğe kulak kabartan okuyucularında dikkatini çekebilecek bir albüm.

En eski kayıt Callas’a ait…
Sanatçının ülkesi Yunanistan’da 2007 Callas Yılı ilan edildi. Klasik müziğin ölümsüz ismini daha iyi tanımak için birçok etkinlik yapılırken, bu yıl ülkemizde de Callas albümleri ön plana çıkarılarak destekleniyor. Asıl ismi Maria Kalogeropoulos olan sanatçı, ABD’ye göç eden Yunan bir ailenin kızı. İlk sahnesine 15 yaşında çıkarak, Cayalleria Rusticana operasında Santuzza adlı bir köylü kızı canlandırdı. Classical 2008 albümünde O Mio Babbino Caro adlı eseri seslendiren sanatçı, 16 Eylül 1977 yılında evinde ölü bulundu. Kalp krizi sonucu öldüğü belgelenen Callas, oldukça çalkantılı bir hayat geçirmişti.

Detay…
2007 - Eylül ayında kaybettiğimiz Pavarotti, albümde La Scala orkestrasıyla birlikte 1987 yılında verdikleri konserin kayıtlarından Ingemisco (Verdi) ile yer alıyor.

Nigel Kennedy…
Giyim tarzı ve müzik aletinde sınırsız arayışlarıyla gençler tarafından sevilen keman virtüözü Nigel Kennedy, klasik eserlerden bir çok bölüm çaldığı gibi Vivaldi’nin Dört Mevsim konçertosunu tamamen kaydetmiştir.

Sarah Brightman…
The Phantom Of The Opera ile geniş kitlelere ulaşan Sarah Brightman, klasik müziğin divası olarak kabul ediliyor.

Almayan Böyle Olsun…
Davul – vokalde Kaan Alptekin, vokal – basta Deniz Yılmaz, gitar – vokalde Kaan Mutlu ve vokal – gitarda Gökhan Bütünler’in yer aldığı grup, görüldüğü gibi vokalden geçilmiyor. Gruplar için vokalist ve bateristin çok önem taşıdığı müzik piyasamızda ellerinden her türlü marifetin geldiği dörtlü, marifetlerine gölge düşürmeyecek kalitede 12 şarkıyla dinleyicilerine punk rock keyfi yaşatıyor.
Beste yapmanın, çalıp söylemenin dışında; bir albümde yapılması gereken tüm işleri üstlenen grup, sadece albümün grafik tasarımını Kurban grubundan tanıdığımız Burak Gürpınar’a teslim etmiş. İyide etmişler, son dönemin en başarılı kapak tasarımlarından birine imza atan Burak, Kurban döneminde de kendi albümlerinin kapak tasarımlarını üstlenirdi.
Punk ruhunun eğlenceli yanıyla, rock müziğin kışkırtıcı müzik kalitesini harmanlayan grup, soundlarına matrock adını vererek çizgilerinin ipucunu da veriyor.
Lazım, O’nun Derdi, Bahtsız Bedevi, Gelecek, Lal Lal La, Unutma, Zevk-i Hela, Ayı, Sus, Diskotek, Karnaval ve Yarasa Kız adlı 12 şarkıdan oluşan albüme Kop da Gel Şaban filminden esinlenerek çekilen klipse son günlerin İnternette en çok aranan videosu oldu. Diskotek adlı şarkıya çekilen klipte tanınmış rock programcılarından Güven Erkin Erkal’de şoför karakteriyle kamera karşısına geçti.
Eğer canımız sıkılıyor, müzik dinlerken eğlenmek ve stres atmak istiyoruz diyorsanız Panik tam size göre bir albüm hazırladı...

Raflardan:
Aşk ve Gurur
– Jane Austen

15 Kasım 2007 – Perşembe / Olay Gazetesi – Çekirge
mbkayihan@olaygazetesi.com.tr
Tel: 0 224 331 70 00
Fax: 0 224 331 70 66

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder